Malowanie po numerach dla dzieci - czy to trudne

Malowanie po numerach dla dzieci

Szacowany czas czytania: 6 minutes

Jeśli masz dzieci, to z pewnością wiesz, jak trudno jest je czymś zająć na dłużej niż dziesięć minut. Niespożyta energia, ciągła ciekawość świata i poczucie beztroski sprawiają, że najmłodsi potrafią zmieniać zdanie co kilka minut i bawić się jednocześnie pięcioma zabawkami w dwóch pokojach. Jeśli właśnie w Twojej głowie pojawił się chaos wywołany tego rodzaju wyobrażeniami, to z pewnością wiesz, o czy mowa.

Kolorowanie to zdecydowanie jedno z ulubionych zajęć niemal każdego dziecka. Niech pierwszy rzuci kredką ten, kto nigdy nie dorysował gwiazdom w gazecie wąsów lub przypadkiem nie zamieścił na białej ścianie swoich wymyślnych gryzmołów. Warto tego rodzaju zainteresowania przekuć w coś pożytecznego, a przede wszystkim rozwijającego.

W jaki sposób? Kreatywne obrazki mogą pobudzić w dziecku nie tylko wyobraźnię, ale również chęć do rozwijania swoich talentów. Pomocne tutaj będą m.in. obrazy do malowania po numerach dla dzieci, które w prosty sposób zaangażują najmłodszych w pracę, a z drugiej strony będą dyskretnie stymulowały ich mózg.

Czy dziecko poradzi sobie z malowaniem na płótnie?

Malowanie po numerach będzie z pewnością dla dziecka, podobnie jak dla początkującego dorosłego artysty, nowym doświadczeniem. Musisz jednak pamiętać, że to właśnie dzieci rozpoczynają swoje aktywności manualne od bazgrołów na kartce, aby później płynnie przejść do różnych kształtów i kolorowanek. Wypełnianie konturów kolorami jest dla nich zatem czymś całkowicie normalnym.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ malowanie po numerach działa na identycznej zasadzie. Różnica polega na tym, że tutaj dziecko tworzy swój obraz na płótnie, a do każdego pola przypisany jest numerek, któremu odpowiada konkretny kolor farby. Można więc powiedzieć, że jest to zadanie nawet nieco łatwiejsze. Trudnością dla dziecka może okazać się operowanie różnymi grubościami pędzla, jednak trening czyni mistrza, co oznacza, że wystarczy kilka minut ćwiczeń i maluch szybko zorientuje się, o co chodzi.

Malowanie po numerach dla dzieci – czy to jest trudne?

Malowanie po numerach w pewnym stopniu przypomina kolorowanie najzwyklejszej kolorowanki, z którą każde dziecko w pewnym wieku miało już do czynienia. Różnica polega wyłącznie na tym, że mamy tutaj ponumerowane pola, do których przypisane są konkretne kolory farb. Takie rozwiązanie może nieco ułatwić zadanie dziecku, gdyż otrzymuje ono gotowe podpowiedzi, a samo musi dopasować tylko odpowiednią grubość pędzla.

Co za tym idzie, z tego rodzaju zestawem do malowania dla dzieci powinien poradzić sobie każdy, kto miał już do czynienia ze zwykłymi kolorowankami. Co więcej, trening czyni mistrza, a to oznacza, że im więcej zakolorowanych pól, tym łatwiej tworzyć kolejne dzieła a przy okazji odkrywać możliwości samodzielnego malowania na płótnie.

Jak przygotować dziecko do malowania po numerach?

Przygotowanie dziecka do tego rodzaju pracy nie będzie wymagało od Ciebie poświęcenia zbyt dużej ilości czasu. Musisz pamiętać, aby zapewnić maluchowi odpowiednią przestrzeń do malowania, dzięki czemu będzie on miał swobodę ruchów, a przy okazji nikt nie będzie mu przeszkadzał. Kolejną ważną kwestią jest zabezpieczenia miejsc narażonych na zabrudzenie.

W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci nie do końca kontrolują różnego rodzaju zachlapania i odpryski. Jeśli więc nie chcesz marnować później czasu na sprzątanie, zabezpiecz stół folią bądź specjalnymi podkładkami. Umieść wszystkie niezbędne akcesoria w zasięgu ręki małego artysty, co pozwoli zminimalizować jego ruchy a tym samym ryzyko zabrudzenia powierzchni wokół niego. Co będzie potrzebne? Część rzeczy znajdziesz w zestawie do malowania po numerach. Będą to:

  • farby,
  • pędzle,
  • płótno,
  • wzór.

Dodatkowo przygotuj kubeczek na wodę do namaczania pędzli oraz jeśli uważasz to za konieczne, paletę do mieszania farb. Przydatna będzie również dodatkowa lampka oraz jakieś zdrowe przekąski dla przyjemniejszej pracy.

Zestaw malowania po numerach dla dzieci

Jakie obrazy do malowania po numerach są odpowiednie dla dzieci?

Jednymi z najlepszych pomysłów na obraz do malowania po numerach dla dzieci są postacie z bajek. Na każdym etapie swojego życia dziecko ma ukochaną bajkę, którą mogłoby oglądać dzień i noc. Znasz to? Maratony „Psiego Patrolu” i kilkugodzinne seanse „Świnki Peppy” to obowiązkowy scenariusz w niemal każdym domu, w którym mieszka kilkuletnie dziecko.

Dlaczego więc nie przenieść tych ulubionych bohaterów na płótno? Dzięki temu Ty zyskasz pewność, że dziecku się spodoba, a ono będzie miało jeszcze większą motywację do stworzenia własnego dzieła sztuki. Malowanie postaci z bajek to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie uwagi dziecka i skupienie jej na jednej czynności przez dłuższy czas.

Wybierając obrazy do malowania dla dzieci, warto zdecydować się na wzory, które później z powodzeniem mogą służyć jako dekoracja pokoju dziecięcego. Są to wszelkie motywy, które dzieciom dobrze się kojarzą oraz są pełne wyrazistych kolorów. Idealnie sprawdzą się:

  • zwierzęta,
  • postacie z bajek,
  • scenografie z filmów dla dzieci,
  • proste pejzaże,
  • zdjęcia rodzinne lub z przyjaciółmi.

Jak widzisz, pula motywów do wyboru jest całkiem spora i z pewnością każde dziecko znajdzie coś, co je zainteresuje i zmotywuje do pracy. Malowanie po numerach z własnego zdjęcia daje sporo możliwości. Wówczas możemy wybrać np. zdjęcie naszego psa lub kota.

Zanim jednak wybierzesz motyw do malowania po numerach dla małego artysty, oceń poziom trudności konkretnego wzoru. Dlaczego to takie ważne? Młodsze dzieci mogą mieć problem z malowaniem drobnych szczegółów, które wymagają nie tylko umiejętności, ale także cierpliwości i sporej ilości czasu. Dlatego też lepszym wyborem będą tutaj nieskomplikowane kontury wymagające użycia niewielu barw.

Wraz z wiekiem dziecko uczy się wytrwałości w wykonywaniu określonych zadań i nabywa nowych możliwości manualnych, co oznacza, że stopniowo możesz mu zwiększać poziom trudności i wybierać bardziej zaawansowane motywy. Warto również pytać, czy aktualnie malowany obraz jest trudny/prosty, co sprawia największy problem oraz które elementy były najprostsze. Dzięki temu dowiesz się, czy malowanie po numerach dla dzieci to rozwiązanie, które podoba się Twojemu dziecku oraz czy nie sprawia mu trudności.

Pamiętaj, że jeśli dziecko będzie miało trudności z malowaniem, szybko się zniechęci, będzie zdenerwowane i nie będzie chciało doskonalić swoich umiejętności. Ważny jest zatem nie tylko sam wybór motywu adekwatnego do jego umiejętności, ale również odpowiedniego poziomu trudności.

Jakie są zalety malowania po numerach dla dzieci?

Wydawać by się mogło, że obraz do malowania po numerach dla dzieci będzie spełniał wyłącznie funkcję umilacza czasu, który przy okazji pobudzi nieco wyobraźnię i kreatywność. Nic bardziej mylnego! Stworzone własnoręcznie przez dziecko malowidło będzie idealną dekoracją pokoiku dziecięcego bądź pomieszczenia, w którym zaaranżowana została tzw. bawialnia. Tylko sobie wyobraź tę dumę i satysfakcję wnuczka, który pokazuje swój obraz dziadkom.

Tego rodzaju obraz może być również świetnym prezentem dla członków rodziny lub przyjaciół. Własnoręcznie wykonane podarki zawsze cieszą najbardziej. Warto zatem rozważyć możliwość przeniesienia na płótno zdjęcia z dziadkami, które dziecko może im podarować z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podobnie w przypadku każdej innej osoby, z którą maluch jest zżyty. Takie rozwiązanie to z jednej strony satysfakcja dla dziecka z wykonanej pracy, a z drugiej strony ogromna duma dla rodziców oraz osób obdarowanych.

Obrazy do malowania po numerach dla dzieci to zdecydowanie jeden z ciekawszych sposobów na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na możliwość stymulowania mózgu oraz pobudzania wyobraźni i kreatywności. Aspekty te są bardzo ważne, gdyż pozytywnie wpływają na rozwój malucha, gwarantując mu dobry start w przyszłość. Czynność ta jest również przyjemna, zwłaszcza jeśli dziecko lubi malować i nie ma oporów przed nowymi doświadczeniami. A to, że rodzice zyskują w ten sposób kilkanaście minut czasu dla siebie to już niczym wygrany los na loterii.

Dzięki malowaniu po numerach, dzieci uczą się dokładności i cierpliwości, a przy okazji pracują nad swoją kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Wymieniając zalety malowania po numerach dla dzieci, nie sposób nie wspomnieć o działaniu antystresowym i wyciszającym. Podczas wypełniania poszczególnych elementów kolorami mózg wycisza się, dzięki czemu dziecko zapomina o codziennych trudnościach i kreatywnie spędza czas, nabywając nowe umiejętności. Malowanie jest zatem świetnym sposobem na odstresowanie po zajęciach w szkole oraz wyciszenie się przed przystąpieniem do odrabiania zadań domowych.

Kolejną zaletą malowania po numerach jest możliwość własnoręcznego wykonania dekoracji pokoju. Dziecko może samo wybrać wzór, który zawiśnie na ścianie w jego czterech kątach. Co więcej, samodzielnie wybrany obraz to również większa przyjemność z malowania i większy zapał do pracy. Tylko sobie wyobraź satysfakcję malucha, który z dumą pokazuje dziadkom jego własne działo sztuki wiszące w jego pokoju. Kto wie, może to będzie pierwszy krok do dalszego rozwoju w stronę tej dziedziny sztuki.

Czy obraz do malowania po numerach to dobry pomysł na prezent?

Zapewne niejednokrotnie wybierając się na imprezę urodzinową dziecka, decydowałeś się na podarowanie w prezencie kolorowanek z dołączonym zestawem kredek lub farbek. Dlaczego więc następnym razem nie pójść krok dalej? Przecież obrazy po numerach dla dzieci to pewien rodzaj kolorowanki, który jednak o wiele łatwiej później wykorzystać np. jako wspomnianą już wcześniej dekorację pokoju dziecięcego.

Czy za każdym razem tego rodzaju prezent będzie trafiony? Może się okazać, że nie – w końcu nie każde dziecko jest miłośnikiem przesiadywania nad płótnem, a zdecydowanie bardziej woli np. biegać za piłką. Mimo wszystko warto pobudzać zainteresowani dziecka i próbować różnych rzeczy i aktywności.

Wymyślanie idealnych prezentów dla dzieci niektórym skutecznie spędza sen z powiek. Obrazy do malowania po numerach okazują się w takich sytuacjach doskonałą pomocą. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór i dostosować poziom trudności do wieku i umiejętności dziecka. Jeśli się obawiasz, że nie do końca wiesz, co mogłoby się najbardziej spodobać, możesz delikatnie podpytać malucha bądź rodziców o jego zainteresowania lub zorientować się, co chciałby mieć w swoim pokoju na ścianie.

Z takimi informacjami zakup prezentu będzie łatwiejszy a satysfakcja dziecka gwarantowana. Pamiętaj także, że tego rodzaju kolorowanki to również dobry sposób na zapewnienie maluchom odstresowującego zajęcia, które pomoże im wyciszyć się po dniu spędzonym w szkole.

Interesuje Cię malowanie po numerach dla dzieci do druku? Prześlij nam swoje zdjęcie, a stworzymy obraz do malowania dla dzieci!

Dodaj komentarz