Poradnik malowanie po numerach ze zdjecia zamowienie online PicArta

Poradnik malowania po numerach – wskazówki i instrukcja

Szacowany czas czytania: 17 minut

Czym jest malowanie po numerach?

Malowanie po numerach stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Idea tego rodzaju aktywności i sztuki jest dość prosta. W przypadku malowania po numerach ze zdjęcia, zamiast malować obraz od podstaw, po prostu wybierasz bazową fotografię, i na jej podstawie otrzymasz płótno z naniesionymi konturami i cyferkami. Każda cyferka odpowiada konkretnemu kolorowi farby. Obraz malujemy według dostarczonej instrukcji i widocznych linii oraz numerków. Istnieją także gotowe szablony do malowania, ale największą frajdę sprawi nam malowanie własnego zdjęcia.

Obrazy malowane po numerach stały się świetnym sposobem na wyrażenie kreatywności i uwolnienie wewnętrznego artysty oraz spędzanie wolnego czasu. To także świetny sposób na nauczenie się samodzielnego malowania pięknych i robiących wrażenie dzieł.

Zestawy do malowania według numerów są idealne dla początkujących, którzy chcą spróbować swoich sił w malarstwie. Oferują instrukcje krok po kroku, jak wykonać obraz. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami, a już wkrótce własnoręcznie namalowany przez Ciebie obraz, będzie gotowy do powieszenia na ścianie.

malowanie obrazow po numerach z wlasnego zdjecia na zamowienie Joanna K Picarta
alabarbara.pl – https://alabarbara.pl/malowanie-obrazu-po-numerach-ze-zdjecia-na-zamowienie/

“Malowanie obrazu po numerach jest dziecinnie proste. Moje córki od razu chciały mi pomagać, na co przystałam odstępując im kilka numerków do pomalowania. Każda zajęła dogodną pozycję i urządziłyśmy sobie przy tym malowaniu babski wieczór ale tak jak przewidywałam dziewczyny odpadły po około dwóch godzinach i zostałam na polu bitwy sama.

Wyszukiwanie malutkich numerków, kolorowanie ponumerowanych pól i pilnowanie by nie wyjeżdżać za linię jest dla mnie mega relaksujące i wciągające. Jak zwykle nie mogłam się oderwać. Osobiście jestem zachwycona efektem i nie omieszkam każdemu pytającemu oznajmić, że sama namalowałam ten obraz (co jest przecież zgodne z prawdą).”

— alabarbara.pl – https://alabarbara.pl/malowanie-obrazu-po-numerach-ze-zdjecia-na-zamowienie/

Jak dużo czasu potrzebuję na malowanie po numerach?

Malowanie według numerów może zająć od 5 nawet do ponad 20 godzin, w zależności od jego szczegółowości i rozmiaru. W przypadku, gdy nasz obraz ma większy rozmiar i większą szczegółowość detali, może to potrwać dłużej. Zatem ostatecznie zależy to od rodzaju malowanego przez nas obrazu, tego co przedstawia oraz naszych umiejętności i skrupulatności.

Koniecznie zaplanuj trochę wolnego czasu na realizację projektu. Może to być kilka godzin wieczorem lub w weekendy, wszystko zależy od Twojego indywidualnego harmonogramu. Dobrze jest jednak zaplanować przynajmniej 1 godzinę na jedną sesję. Nie chcesz się zbytnio rozpraszać, a godzina powinna być wystarczająca, żeby się skoncentrować. Pamiętaj jednak, że spędzanie zbyt wielu godzin w jednej pozycji może być dla niektórych męczące.

Co znajduje się w zestawie malowania po numerach?

Zestawy różnią się zawartością w zależności od firmy, dlatego upewnij się co dokładnie dostaniesz. W PicArta najlepszą rzeczą w zamawianiu zestawu do malowania po numerach jest to, że zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć od razu. Zestaw do malowania PicArta zawiera:

  • Naniesiony szkic obrazu z Twojego zdjęcia na bawełnianym płótnie. Bawełniane płótno jest ręcznie naciągnięte na sosnowe krosna.
  • 3 nylonowe, drewniane pędzle o różnej grubości dla najwyższego komfortu malowania.
  • Zestaw wysokiej jakości farb akrylowych w różnych odcieniach. Pojemniki z farbami są ponumerowane i indywidualnie dopasowane do Twojego obrazu.
  • Kołki oraz uchwyt montażowy, dzięki którym w łatwy i szybki sposób powiesisz obraz.
  • Instrukcja malowania oraz indywidualny szablon do Twojego projektu, dzięki któremu z łatwością przygotujesz swoje dzieło.
malowanie po numerach porady i wskazówki

Wszystko, co musisz wiedzieć o malowaniu po numerach. Kompletny przewodnik malowania po numerkach.

Podczas malowania po numerach postępuj zgodnie z instrukcją i wskazówkami, aby stworzyć przepiękny obraz. Bez obaw, na pewno sobie poradzisz. Poniżej znajdziesz cenne porady i wskazówki, jak malować po numerach.

Wybierz odpowiednią przestrzeń do pracy

Zanim zaczniesz pracę nad swoim pierwszym obrazem po numerach, upewnij się, że masz do tego wygodne miejsce. Zalecany jest stół o płaskiej powierzchni. Jeśli zamiast tego wolisz użyć sztalugi, upewnij się, że wokół Ciebie nie ma ostrych krawędzi.

Jeśli masz zwierzęta, rozsądnie byłoby trzymać je z dala podczas sesji malowania. Zwłaszcza koty. Dowody na stuletnich tomach wskazują, że koty mają niepohamowaną ochotę zostawiać ślady łap dla przyszłych pokoleń.

Upewnij się, że płótno nie jest pomarszczone

Upewnij się, że nie masz żadnych zmarszczek ani zagnieceń na płótnie. Sposobem na wygładzenie zagnieceń lub zagięć jest po prostu wyprasowanie płótna żelazkiem. Zdarza się to zwłaszcza, gdy zamawiasz płótno bez ramy. W zestawach PicArta otrzymasz bawełniane płótno naciągnięte na krosna i w tym przypadku nie musisz się martwić o żadne pomarszczenia. W przypadku wyboru płótna bez obramowania, wyślemy je do ciebie w sztywnej tubie kartonowej zamiast w zwykłej kopercie, także pogniecenia nie będą dla Ciebie żadnym problemem.

Zapobiegaj przesuwaniu się płótna

Zestawy do malowania PicArta mają już naciągnięte płótno na krosna. Upewnij się, że jest umieszczone na solidnej powierzchni. Dobrze jest też przykryć powierzchnię folią lub kawałkiem materiału, lub dużego arkusza papieru.

Jeśli twój obraz jest bez ramy, aby zapobiec przesuwaniu się płótna podczas pracy, możesz przykleić rogi płótna taśmą malarską. Pomoże to uniknąć przypadkowego przesunięcia płótna podczas malowania, a jednocześnie bezpiecznie usuniesz taśmę po pomalowaniu.

Czyste miejsce pracy pomoże Ci się lepiej skoncentrować

Przed rozpoczęciem malowania posprzątaj miejsce pracy. Brak bałaganu pomoże skupić uwagę, zmniejszy ryzyko wypadków, a także pozwoli w pełni się zrelaksować. Pamiętaj, że posprzątanie po zakończonej pracy jest również ważne, w tym wyczyszczenie pędzli po każdej sesji.

Upewnij się, że miejsce pracy jest dobrze oświetlone

Zawsze łatwiej jest widzieć, co robisz, gdy otoczenie jest dobrze oświetlone. Upewnij się, że masz dobre, równomierne światło, aby dostrzec wszystkie kontury i liczby. Twoje oczy będą Ci za to wdzięczne.

Zadbaj o ubranie

Malowanie farbami akrylowymi nie jest najczystszym zajęciem, jakie możemy wykonywać. Załóż fartuch lub ubranie, w którym czujesz się swobodnie, ale nic się nie stanie jak je poplamisz. Nie chcesz przecież zepsuć sobie niedzieli brudząc ulubioną bluzkę. Do malowania przydatne mogą okazać się także cienkie rękawiczki. Możesz wybrać np. nylonowe, nitrylowe lub specjalne artystyczne, zakrywające tylko na część dłoni.

Trzymaj porządek: instrukcję, farbki i inne potrzebne przybory w widocznym miejscu

Kupując zestaw do malowania po numerach, najczęściej otrzymasz mniejsze zdjęcie z obrazem przedstawiającym efekt końcowy. Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce podczas sesji i trzymaj je blisko w widocznym miejscu. W zestawie od PicArta na obrazku referencyjnym znajduje się również klucz do liczb i kolorów farb. Będziesz tego potrzebować do naniesienia farb we właściwe miejsca.

Farby akrylowe ułóż blisko uporządkowane, w taki sposób, żeby był do nich łatwy dostęp, a cyferki na wieczkach dobrze widoczne. Postaw też blisko pojemniczki z wodą do maczania pędzli i inne artykuły. Zaopatrz się w 2 pojemniki z wodą. W ten sposób możesz łatwiej umyć pędzle z farby i przestawiać się między malowaniem różnymi kolorami. W pierwszym woda bardzo szybko się zabrudzi. W nim zmyjesz większość farby, a w drugim naprawdę wyczyścisz pędzel z resztek farby i będzie można go wykorzystać do innego koloru.

Zaopatrz się w:

  • papierowe ręczniki,
  • 2 pojemniczki z wodą do maczania pędzli – jeden na pierwsze obmycie pędzla i drugi na dokładne wyczyszczenie,
  • pojemnik (np. kubek, słoik) na aktualnie nieużywane pędzle,
  • drewniany patyczek (np. wykałaczka, zapałka) do mieszania farb (nigdy nie używaj  tym celu pędzla!).

Maluj jednym kolorem na raz

Zacznij od jednego koloru. Nie ma jednej reguły, ale możesz zacząć od jaśniejszych kolorów. W przypadku pomyłki łatwiej je przykryć ciemniejszą farbą. Malowanie możesz zacząć od lewego górnego rogu. Kropelki farby mogą czasem kapnąć na płótno, dlatego często rozpoczyna się malowanie od góry ku dołowi. Możesz też rozpocząć najpierw od większych obszarów ku mniejszym detalom. Inną metodą jest malowanie najpierw obiektów w tle, na tylnym planie (jak niebo), a następnie tych z przodu (jak postacie i kwiaty).

Wybór techniki i metody malowania zależy od nas i tego, która jest dla nas wygodniejsza. Zależnie od tego, co przedstawia obraz, jedna technika może być w danej sytuacji wygodniejsza niż inna. Pamiętaj, żeby zamykać pojemniki z farbą, których aktualnie nie używasz. Zapobiegnie to ich wysychaniu oraz przypadkowemu rozlaniu. Farbę przed użyciem wymieszaj drewnianym patyczkiem.

Skup się na kontroli pędzla

Kluczem do malowania na płótnie, także według numerów, jest kontrolowanie nakładanej farby i pędzla. Jednorazowo najlepiej używać niewielkiej ilości farby na czubek pędzla. Nie zanurzaj całego włosia w farbie. Farbę akrylową wygodnie nakładać zwilżonym pędzlem. Należy jednak zachować ostrożność podczas używania mokrego pędzla, ponieważ zbytnie rozcieńczenie może sprawić, że farba będzie nadmiernie kapać lub będzie zbyt rzadka. Nie ma potrzeby rozcieńczania dobrych farb i w zestawie powinny być przygotowane w formie gotowej do malowania. Staraj się nakładać farbę równomiernie. Prześwity i plamy mogą być kłopotliwe i sprawiać, że widoczny efekt będzie mniej atrakcyjny.

Pędzel trzymaj pewnie w ręce, w taki sam sposób jak długopis. Nie dociskaj go zbyt mocno i staraj się malować czubkiem. Pomocne będzie oparcie ręki o blat.

Nie bój się zamalować linie

Nie maluj dokładnie w liniach, ale przykryj farbą także kontury. Nie bój się wyjść nieznacznie poza wyznaczone linie. Tylko w ten sposób uzyskasz ładny, wypełniony obraz i oszczędzisz sobie kłopotliwego malowania samych konturów na samym końcu.

Utrzymuj swoje pędzle w czystości

Pędzle należy regularnie czyścić. Pozostawienie ich zabrudzonych może spowodować wyschnięcie farb i pędzle staną się bezużyteczne. Na koniec pracy użyj ciepłej wody a w razie potrzeby odrobiny mydła. Pędzle należy zawsze dokładnie umyć przed ponownym użyciem. Farba szybko wysycha, a jeśli nie spłuczesz jej prawidłowo, możesz zniszczyć pędzel. Zaschnięta farba może też zostawiać niechciane grudki. Nie zostawiaj też pędzli w wodzie zbyt długo ani na noc, gdyż od nadmiaru wilgoci mogą ulec zniszczeniu!

Dokumentuj swoją pracę i rób zdjęcia

Jeszcze przed rozpoczęciem pracy dobrze jest zrobić zdjęcie. Będzie to niezwykle pomocne, jeśli w pakiecie nie ma obrazka referencyjnego z numerami i kolorami. Niektóre firmy, takie jak PicArta, dołączają w komplecie mniejszy kolorowy wizerunek finalnego efektu wraz z numerkami i kolorami. W tym przypadku nie musisz robić zdjęć, ale w innej sytuacji łatwo można się pogubić z kolorami i odpowiadającym im na płótnie obszarom, gdy numerki zostaną już zamalowane. Takie zdjęcie może się jednak wciąż przydać na wypadek zgubienia obrazka referencyjnego. Zatem upewnij się, że masz zdjęcie płótna przed malowaniem.

Robienie zdjęć w trakcie procesu malowania po numerach, może być także motywującym czynnikiem. Zwłaszcza jeśli dzielisz się swoimi postępami w kanałach społecznościowych.

Nie bój się popełniać błędów

Błędy są nieuniknione. Są częścią życia, ale nie powinny powstrzymywać Cię przed ponownym próbowaniem i nauką. Nie daj się zniechęcić. Kiedy próbujesz czegoś nowego, błędy się zdarzają. Źle zamalowane pola zawsze można ponownie pokryć farbą, także nie ma się potrzeby się stresować tylko przystępować do dzieła!

Baw się dobrze

Jedna z najważniejszych kwestii — baw się dobrze! Malowanie po numerach to świetny sposób na relaks, zabawę i rodzinną integrację. Żeby czas upływał przyjemnie, nie spiesz się. Ciesz się każdą chwilą, która prowadzi do celu.

Podziel się swoją pracą ze światem

Po zakończeniu malowania udostępnij je online. Pochwal się na Facebooku lub Instagramie. Zdjęcie możesz również wysłać do nas. Cieszy nas, gdy nasi klienci są dumni ze swojej pracy.

malowanie po numerach instrukcja i wskazówki

Maluj po numerach instrukcje i wskazówki dla zaawansowanych

Malowanie po numerach to świetna zabawa i prawdopodobnie nie poprzestaniesz na jednym obrazie. Jeśli chcesz malować coraz doskonalsze dzieła, z pewnością pomocne będą dodatkowe instrukcje i wskazówki.

Użyj różnych pędzli

Do różnych celów używa się różnych pędzli. Na przykład niektóre pędzle są przeznaczone do szybkiego nakładania grubych warstw farby, podczas gdy inne służą do wykańczania drobnych szczegółów. W PicArta otrzymujesz 3 pędzle do malowania różnego poziomu detali – 2 okrągłe i jeden płaski pędzel. Pędzle należy stosować w zależności od ich grubości. Grubsze są lepsze do dużych powierzchni, a cieńsze są lepsze do małych przestrzeni. Większe powierzchnie warto najpierw zakreślić cienkim pędzlem, a następnie do wnętrza obrysowanego obszaru użyć szerokiego pędzla. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzai pędzli i efekty, jakie dzięki nim można uzyskać, różnią się. Eksperymentuj!

Uwypukl detale grubszą warstwą farby

Elementy, które chcesz podkreślić, możesz na koniec pomalować dodatkową, grubszą warstwa farby, która pozostała. Nada to szczególnej wyrazistości tym elementom.

Użyj Gesso

Gesso, czyli grunt malarski lub farba podkładowa, zapewnia gładsze wykończenie obrazów na płótnie. Zaaplikuj gesso przed malowaniem. Po wyschnięciu podkład sprawi, że powierzchnia stanie się twardsza, sztywniejsza i bardziej chłonna. Dostępne są przezroczyste podkłady, więc nie musisz się martwić o widoczność konturów i numerków.

Użyj werniksu

Po namalowaniu obrazu możesz go pokryć werniksem końcowym, czyli lakierem artystycznym. Werniks zabezpieczy obraz przed wilgocią i światłem. Pokrycie werniksem końcowym obrazu wydobędzie też tony i nada połysk, tworząc prawdziwe dzieło sztuki.

Rozmyj przejścia pomiędzy kolorami

W miejscach, w których spotykają się dwa kolory, najpierw dodaj małe pasemka farby, a potem użyj czystego i suchego pędzla. Na łączeniu dwóch kolorów dodaj nachodzące prostopadle na oba kolory pasemka farby. Użyj naprzemiennie oba kolory. Najpierw dodaj pasma koloru pierwszego, zostawiając pomiędzy nimi odstępy. Potem drugim kolorem wypełnij odstępy. Na koniec rozmyj linię podziału, delikatnie przeciągając suchym pędzlem.

Wykorzystaj kreatywnie pozostałe farbki z zestawów do malowania po numerach

Stwórz coś wyjątkowego z resztkami farb z zestawów do malowania po numerach. Możesz namalować abstrakcyjne dzieło, stworzyć kartkę urodzinową dla kogoś, kogo kochasz, lub zrobić coś zupełnie innego. Dodatkowo naszymi farbami możesz także malować po szkle, także w zasadzie limitem jest tylko Twoja wyobraźnia.

malowanie po numerach poradnik pytania i odpowiedzi

Malowanie po numerach często zadawane pytania FAQ

Jak mogę zapobiec prześwitywaniu wydrukowanych numerów i konturów?

Możesz zamalować liczby odrobiną białej farby przed nałożeniem odpowiedniego koloru. Niektórzy używają w tym celu białej kredki. Najbardziej problematyczne mogą być jasne kolory takiej jak żółty, pomarańczowy czy czerwony i na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz wiedzieć, które kolory mogą być problematyczne zanim zaczniesz malować, dobrym pomysłem może być wzięcie kilku próbek i pomalowanie jednej cyfry z każdego koloru.

W przypadku jaśniejszych kolorów czasem warto nałożyć co najmniej 2 warstwy. Pamiętaj, aby poczekać, aż wyschnie pierwsza warstwa. Nie martw się, farby akrylowe szybko schną.

Czy najpierw malować jasne, czy ciemne kolory?

Malowanie w pierwszej kolejności jaśniejszych kolorów może pomóc, gdy popełnisz błąd. Łatwiej jest pokryć jasny kolor ciemniejszym.

Co zrobić, gdy pomalowany został fragment niewłaściwą farbą?

Nie panikuj. Poczekaj, aż obszar wyschnie i pokryj go warstwą o odpowiednim kolorze. Zależnie od kolorów możesz potrzebować, nałożyć grubszą warstwę lub pokryć ją kilkukrotnie. 

Jak długo wytrzyma farba i co jeśli mi się skończy?

Dodajemy wystarczającą ilość farb, aby pokryć płótno na twoim obrazie. Farby akrylowe są wysokie jakości i bardzo wydajne, więc nie musisz się martwić.

Co zrobić, jeśli płótno się poluzowało?

Nie ma powodu do paniki. Wystarczy docisnąć kliny znajdujące się z tyłu obrazu. Możesz do tego użyć młoteczka.

Czy powinienem dodać wodę do farb?

Do farb akrylowych dodawanych do zestawów do malowania po numerkach, nie ma potrzeby dolewania wody. Dostarczone farbki są gotowe do rozpoczęcia pracy. Wymieszaj je przed użyciem drewnianym patyczkiem (np. zapałką).

Czy obraz z czasem wyblaknie?

Z reguły farby akrylowe nie blakną, ale jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć obraz, polecamy werniksowanie obrazu. Werniks malarski do akryli sprawi, że kolory będą nieco jaśniejsze, żywsze i zabezpieczone przed czynnikami środowiskowymi.

Czy farby są bezpieczne dla dzieci?

Jeśli zamawiasz farby lub zestawy do malowania ze sprawdzonych źródeł, nie musisz się obawiać. Przeszły one odpowiednie atesty i są bezpieczne. Upewnij się tylko, że zamawiasz od solidnego dostawcy, najlepiej polskiego lub europejskiego producenta, gdzie standardy jakości i wymogi są bardzo wysokie. W PicArta używamy tylko wysokiej jakości komponentów. Małe dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny mieć jednak kontaktu z farbami, a starsze dzieci powinny być pod opieką dorosłych.

Czy istnieją różne poziomy trudności?

Możesz wybrać poziom szczegółowości podczas tworzenia projektu. Mniej szczegółowe projekty będą prostsze, ale i mniej realistyczne.

Jak usunąć farbę akrylową z ubrania?

Farbę postaraj się zmyć jak najszybciej. Proszek lub płyn do prania dobrze sprawdzają się w usuwaniu świeżych plam z farby akrylowej. Nałóż proszek lub delikatny odplamiacz za pomocą gąbki. Kiedy skończysz, wypierz ubranie jak zwykle. Zaschnięte plamy wymagają więcej pracy. Spróbuj najpierw wyprać ubranie kilkukrotnie. Jeśli to nie pomoże, zaschniętą plamę możesz namoczyć w spirytusie i ponownie wyprać.

Dla kogo jest malowanie o numerach?

Malowanie po numerach jest dla każdego! Malować można samemu, we dwoje, całą rodziną. Malowanie po numerach to świetna przygoda i spędzanie czasu. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia artystycznego i chciałyby spędzić czas kreatywnie oraz namalować obraz własnoręcznie. Malowanie obrazów to także doskonały trening antystresowy na długie jesienne lub zimowe wieczory.

Malowanie po numerkach z własnego zdjęcia to także świetny pomysł na prezent na różne okazje, takie jak rocznice lub urodziny.

Zamów zestaw do malowania po numerach z własnego zdjęcia!

Dodaj komentarz